Tombala Oyunu Nedir?

Tombala oyunu nedir? genellikle bütün yaş grubunun genellikle yılbaşı akşamlarında tercih ettiği bir eğlence oyunudur. Ailelerin vazgeçilmez olan oyunu günümüzde trendlerde yerini korumaya devam ediyor. Ama bu oyunu bir şan oyunu olduğunu unutmamalısınız. Tombala oyunu nedir? çok eski zamanlardan günümüze gelerek günümüzde de hala popülerliğini korumaya devam ediyor. Arkadaş ortamlarında ve aileler arasında çok büyük zevkle oynanan tombala oyunu nedir? 1960’lardan günümüze gelmiştir. Hatta eskilerden yazar Ahmet Hamdi Başar tombala oyunu nedir? için Tombala ile Mücadele Derneği bile kurmuştu. Günümüzün sevilen tombala oyunu eskilerde de en sevilen aile oyunu olarak yer alıyordu.

Tombala oyunu

Tombala Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

Tombala oyunu nedir? geçmişimizin ve günümüzün en sevilen aile oyunu olarak raflarda yerini almıştır. Geçmişte de büyük bir ilgi ile oynanan tombala oyunu nedir günümüzde de popülerliğini koruyarak çok büyük bir ilgi ve zevkle oynanmaya devam ediyor. Küçük taşların bez torbadan tek tek seçilerek ve elimizde bulunan kartların üzerinden bu sayıları takip ederek tombala oyununu oynamış oluruz. Tombala oynamayı öğrenmek için aşağıdaki maddeleri okumanız önemlidir. Tombala oyunu sırasıyla şöyle oynanır;

  • Tombala kartlarından herkes rastgele bir kart seçmeli
  • Tombala taşlarının olduğu bez torba iyice sallanmalı
  • Bir kişi tombala taşlarını bezden teker teker seçerek sesli okur
  • Diğer oyuncular kartlarının üstünü takip ederek kartının üstünde olan sayılar çıktığı zaman o sayıları kapatmaları gerekir
  • Bir sırayı kapatan oyuncular bingo yapmış olur
  • Bütün sayıları kapatan oyuncu tombala diyerek oyunun kazananı olur

Ailelerin vazgeçilmez oyunu olan tombala yukarıda anlatıldığı gibi oynaması çok basit olan bir oyundur. Sizlerde tombala oyununu öğrenmek için yukarıda ki adımları okuyup tombala oyunlarında eğlenebilirsiniz.

Tombala Oyunu Nedir? Kaç Kişiyle Oynanır?

Tombala oyunu nedir? geçmişten günümüze gelmiş olup günümüzde de popülerliğini korumaya devam ediyor. Ailelerin ve arkadaş ortamlarının sevilen oyunu olan tombala oyunu nedir? hem yüksek maliyet içermeyen olduğundan dolayı hem de kalabalık ailelerde tercih edilebileceğinden dolayı herkesiz gözde oyunu olmaya devam ediyor. Tombala oyununda kişi sınırlaması yoktur. En az 2 kişiyle oynanan bu oyununun maksimum açısından sınırlaması yoktur. Kartların yettiği kişi sayısına kadar kişi bu oyunu oynayabilir. Tombala oyununu kalabalık bir şekilde oynamak sizleri daha çok eğlendirir.

Tombala Kaç Taşla Oynanır?

1960’lı yılları kapsayan bu oyun günümüz koşullarında da nerdeyse hemen hemen her evde bulunuyor. Aile oyunu olan bu oyunu her yaş grubu ve tüm bireyler seve seve oynamaya devam ediyor. Tombala küçük taşların bez torbanın içinden teker teker çekilmesi ve kartların üzerinde ki sayıları takip etmesi ile oynanan bir oyundur. Oldukça basit olan tombala oyunu içinde 1’den 90’a kadar sayıları olan taşlar vardır. Her sayıdan bir tane vardır.

Tombala Oyunu Kuralları Nelerdir?

Tombala oyununu oynamak oldukça zevkli bir durumdur. Aile dostu olan bu oyunu günümüz koşullarında her yerde satışını bulmanız mümkündür. Tüm aile bireylerin güle eğlenerek oynadığı bu oyunun da kuralları vardır. Bu kurallar sırasıyla;

  • Herkes kartları rastgele bir şekilde seçmelidir
  • Taşların olduğu bez torbasını herkes sıra sıra kullanmalıdır
  • Kartların üstünde olan sayılardan torbadan çıkmayan sayıyı kapatmak yasaktır
  • Kartlarınızın üstündeki sayıların hepsi bittiği zaman kazandığınızı belirtmeniz için ”tombala” diye bağırmanız gerekiyor

Bütün oyunlarda olduğu gibi tombala oyununda da belli başlı kurallar vardır. Ama merak etmeyin bu kurallar basittir. Bu kuralları öğrenmek için yukarıdaki maddeleri okumanız yeterlidir.

Yılbaşı Tombala Oynanışı Nasıldır?

Yılbaşı akşamlarının en çok tercih edilen oyunu olan tombala neredeyse bütün aileler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Sizlerde yılbaşı akşamlarını güzel bir eğlence ile süslemek istiyorsanız evinizde tombala oyununu tercih edebilirsiniz.

Tombala Kaç TL

Ailelerin ve arkadaş ortamlarının yılbaşı gecelerinde, doğum günü kutlamalarında ve bir çok eğlencelerinde tercih edebileceği tombala oyununun düşük bir maliyeti vardır. Sizlerde tombala oyununu temin etmek isterseniz dilediğini internet mağazalarından ya da dilediğiniz oyun mağazalarından temin edebilirsiniz.

Tombala Oyunu Tarihçesi

Tombala çok eski zamanlarda 1960’lı yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Bu tombala eski zamanlarda ramazan gecelerinde kahvehanelerinde çok sevilen bir oyun olarak karşımıza çıkıyordu. Ahmet Hamdi Başar’ın da Tombala ile Mücadele Derneği Kurması bu oyuna verilen değer ve ilgiyi gözler önüne seriyordu. İngiltere’de de bilinen bu oyuna orda lotto ve bingo adı verilmektedir. Hatta bu oyun İngiltere’de çocuk oyunu olarak bilinen bir oyundur. Eski zamanda ”Tombolo” adına sahip olan bu oyun günümüze Tombala adıyla gelmiştir.

Tombala Oyunu Hangi Renktir?

Tombala eski zamanlarda İngiltere’de çocuk oyunu adı altında bilinirken günümüzde aile oyunu diye bilinmekte ve sevilmektedir. Bu oyunu her yaş grubu seve seve oynar ve eğlencelerini süsler. Tombala taşları gri renkte olup kartları rengarenk renklerle yapılmaktadır. Küçük bez torbasına sahip olan bu oyun küçük taşların bez torbanın içine koyup iyice sallanmasıyla başlar. Sonra bir oyuncu bu taşları tek tek seçerek sesli okumaya başlar. Diğer oyuncular da rengarenk kartlarının üzerinde yazan sayıları takip ederek oyuna devam ederler.

Resmi Tombala

Tombala yılbaşı akşamlarının popüler oyunu olarak hafızalarımıza kazınmış olup günümüzde de hala popülerliğini korumaya devam ediyor. Resmi tombala oyununda 1’den 90’a kadar taşlar mevcuttur. Bu taşlarla oynamak için 24 ila 30 sayısı arasında dikdörtgen ve renkli kağıtlar mevcuttur. Taşları koymak içinde bir torba oyunun içinde mevcuttur.

Bir oyuncu torbanın içinden sayıları seçerek diğer oyunculara sesli bir şekilde okur. Diğer oyuncularda çıkan sayıları takip ederek kendi kartlarının üzerinde bulunan sayının üstünü küçük bir kağıt parçası ile kapatırlar. Kartlarının üzerinde ki sayıları kapatan ilk oyuncu tombala diyerek oyunun kazananı olur. Oyun böylece dilediğiniz kadar devam eder.

Tombalada Aynı Sayı Çıkarsa Ne olur?

Tombala oyunun içinde 1’den 90’a kadar olan taşlar mevcuttur. Bu taşların hepsinden birer tane vardır. Ama kartların üstünde aynı oyuncularda aynı sayıların olma ihtimali çok yüksektir. Torbanın içinden çıkan sayı aynı oyuncularda varsa bütün oyuncular sayılarının üstünü küçük bir kağıt parçası ile kapatabilirler. Bu oyunun önemi kartlarının üstündeki sayıları ilk kapatmaktır. Elinde bulunan kağıdın üzerinde ki sayıları ilk kapatan yarışmacı oyunun kazananı olur. Oyun böyle böyle devam eder.

Tombala Oyununun İçinde Kaç Tane Kart Var?

Aile bireylerin, arkadaş ortamlarının vazgeçilmez eğlencesi olan tombala günümüzün her zamanında aynı ilgi ve sevgiyle oynanmaya devam ediyor. Bu kadar talep gören bir oyun eskilerden günümüze gelmiş bulunuyor. Tombala bütçe dostu olduğu için her evde bulunması mümkün olan bir oyun oluyor.

Tombala oyununun içinde 1’den 90’a kadar sayı olan taşlar ve 24-30 arası da kartları bulunuyor. Sizlerde bu oyunu evinizde temin etmek istiyorsanız dilediğiniz internet adresinden ya da oyun mağazalarından alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oyunların vazgeçilmez oyuncusu olmak için tombala oyununu öğrenmekte geç kalmamalısınız. Oyunda size iyi şanslar dileriz.