Tombala Mekanları Nelerdir?

Tombala mekanları nelerdir oyun oynanan mekanların olduğu genel yerlere denilen isimlerden biridir. Tombala mekânı denildiğinde tombala oyununun o alanda oynandığı anlaşılır. Bu mekanlar fiziki olabileceği gibi sanal mekanlar da olabilir.

Tombala mekanları nelerdir
Tombala mekanları nelerdir

Tombala Nedir?

Tombala çok eski zamanlardan günümüze kadar gelebilmiş olan bir oyun çeşididir. Oynanama bakımından oldukça rahat ve kolay anlaşılırdır. Eski zamanlarda tombala oyunları tombala mekanları nelerdir adı verilen alanlarda oynanırdı. Bu mekanlara insanlar giderek, genellikle yiyecek bir şeyler karşılığında oyunu oynarlardı. Kazanan kişilerin ödülleri çeşitli yiyecekler olurdu. O zamanlar yemek kıtlığı ve açlık çok yaygın bir durumdu. Bahsedilen zamanlar genel olarak savaş sonrası zamanlardı ve insanlar arasında bir kıtlık mücadelesi söz konusuydu.

Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala oyununun oynanabilmesi için fiziki ya da online bir tombala mekanı ihtiyacı vardır. Oynanma rahatlığı açısından bu mekân, özel oyun salonları olabileceği gibi ev ortamı da olabilir. Oyunun oynanma sekli şu şekilde sıralanabilir;

  • Oyun en az iki kişi ile oynanır.
  • Bir torba içerisinde üzerinde sayıların yer aldığı pullar bulunur.
  • Her oyuncuya bir kart verilir ve bu kartın üzerinde de yine sayılar yer alır.
  • Torbadan sıra sıra pul çekilir.
  • Çekilen pul üzerindeki sayı hangi oyuncunun kartında varsa o oyuncu pulu alır ve kartına yerleştirir.
  • Kart üzerindeki tüm sayıları ilk tamamlayan oyuncu ‘’tombala’’ yapmış olur ve oyunun galibi olur.

Oyunun galibi ödüllü oynanmış bir oyun ise ödülünde sahibi olacaktır. Oyun için gerekli olan her alana tombala mekanı denilebilir. Fakat yasal olarak oynatılan yerlerin genel adının olduğu unutulmamalıdır.

Tombala Oyununu Kimler Oynayabilir?

Tombala oyununun oynanabilmesi için genel olarak bir yaş sınırı bulunmaz. Fakat oyuncuların sayıları tanıyabilecek yaşta olmaları beklenir. Tombala oyunu, tombala mekanı dışında oynanacaksa her yaş grubu kişi oyunu oynayabilir. Faka tombala mekânı içerisinde oynanacak oyunlar için, özellikle karşılığında ödül verilen oyunlarda kişilerin reşit olmaları gerekir. Reşit olmayan kişiler tombala mekanlarına alınmazlar ve oyuna dahil edilmezler.

Online platformda oynanacak tombala oyunu içinde yine reşit olmak gerekir. Mevcut bir kart bilgisi isteneceği için reşit olmayan kişilerin oyunu oynamaları engellenmiş olur. Aynı zamanda ödül karşılığı oynanacak tombala oyun u, tombala mekanlarında oynanacak ise reşit olmayanlara ceza uygulaması bulunur. Tombala oyununun oynanabilmesi için belli bir cinsiyette olunması da beklenmez. Bu oyun genel olarak eğlence amaçlı ve herkesin rahatlıkla oynayabileceği bir oyundur.

Tombala Ne Zaman Oynanır?

Tombala oynamanın belli bir vakti yoktur. Fakat alışılagelmiş bir durum olan hatta gelenekselleşmiş olan bir zaman dilimi vardır. Genellikle yıl başı gecelerinde tüm aile bireylerinin bir araya gelerek tombala oynaması bilinen bir rutin halini almıştır. Tombala oyununun yılbaşlarının vaz geçilmezi olması, tüm aile bireylerinin bir arada toplanmasına ve sıcak bir ortam oluşmasına neden olur. Aile bireylerinin eğlenceli vakitler geçirerek yeni yıla giriyor olması onlar içinde anı biriktirmeye sebep olur.

Yıl başı geceleri haricinde tombala oyunu her vakitte oynanabilir. En az iki kişi ile oynanabiliyor olması her vakitte oynanabilir olmasını da kolaylaştırır. Tombala mekanları nelerdir içerisinde oynanacak oyunlar için mekanların açılış ve kapanış saatler önemlidir. Mekânın açık olduğu zaman dilimi içerisinde rahatlıkla oynanabilir. Online tombala oynaya bilmek için herhangi bir zaman dilimine ihtiyaç yoktur. İstenildiği zaman oyunu oynama imkânı oyunculara verilir. Bu bağlamda online olarak oynanabilir olması oyunun avantajlarındandır.

Tombala Oyunu İçin Bilinmesi Gereken Terimler Nelerdir?

Tombala oyunu oynandığı yere tombala mekanı adı verilir. Tombala mekanları nelerdir her yer için geçerli bir tabirdir. Tombala oyunu için dağıtılan kağıtlara tombala kartları adı verilir ve her bir oyuncuya sadece tek bir kart verilir. Kartlar üretildikleri yerlere göre birbirinden farklı renklerde olabileceği gibi renksiz ya da aynı renkte de olabilir. Bu durumun farklı olması oyuncu için herhangi bir dezavantaj oluşturmaz. Her kart üzerinde mutlaka sayıların bulunduğu kutucuklar olur.

Sayıların yazılı olmadığı kartlar tombala kartı olmaz. Kartlar genellikle dikdörtgen şeklinde olmakla beraber bazı durumlarda kare şeklinde de olabilir. Bu durum da oyuncular için herhangi bir dezavantaj teşkil etmez. Oyunun oynanabilmesi için pullar gereklidir. Pul denilen cisimler genellikle oval olmakla beraber üzerlerinde sayıların yazılı olduğu ve çift taraflı maddelerdir. Genellikle plastikten üretilmiş olan pullar gelişmiş oyun çeşitlerinde cam da olabilir. Aynı zamanda pulların konulduğu ve oyuncuların içerisini göremedikleri bir torba kullanılır. Bu torba bez olabileceği gibi kutu şeklinde de olabilir. Torbanın cinsi oyun için çok önemli değildir.

Tombala mekanı içinde oynanacak oyunda önemli olan torbanın iç göstermeyecek bir maddeden oluşuyor olmasıdır. Tombala oyununda torbadan pul çeken kişiye ‘’tombalacı’’ adı verilir. Tombalacılık bir meslek grubudur demek doğru olacaktır. Tombalacılar oyunu oynayan değil oynatan kişilerdir. Geniş kitlelerin bulunduğu kalabalık ortamlarda tombalacılar gelerek oyunu oynamak isteyenlere oyunu anlatır ve kart dağıtır. Daha sonra oyun için gerekli pulları torbadan çekerek yüksek sesle gelen sayıyı bildirir. Kartında sayının olduğu oyuncuya pulu verir. Kart üzerinde bulunan sayılar oyuncunun kartında olması durumunda oyuncu ‘’bende’’ diyerek pulu ister. Oyunu ilk tamamlayan kişinin ‘’tombala’’ demesi yeterlidir.

Oyunun oynanacağı tüm tombala mekanı için bu durumlar geçerlidir. Oyunun temel terimlerinin bilinmesi gerekir. Terimler bilinmemesi durumunda da oyun oynanabilir fakat oyuncunun dezavantajına bir durum oluşabilir.

Tombala Oyunu Para Kazandırır Mı?

Tombala oyunu da diğer şans oyunları gibi oyuncunun kazanma ihtimalinin olduğu bir oyundur. Özellikle online tombala mekanı içerisinde oynanan oyunlarda oyuncuların şanslarına bağlı olarak para kazanmaları mümkündür. Aynı zamanda tombala mekanlarına gidilerek oynanan oyunlarda da oyuncu para kazanabilir. Bu mekanlar bazen kahvehaneler olmaktadır. Oynanan oyunun galibine para yerine geçebilecek malzemeler de verilebilir. Bu durum tamamen oyunun ne üzerine oynandığı ile ilgilidir.

Online Tombala Nasıl Oynanır?

Online olarak tombala oynayabilmek, tombala mekanı olan yerlere gitmekten daha kolaydır. İnternet ve akıllı cihazın bulunduğu her yerde tombala oyunu online olarak oynanabilir. Oyunu internet üzerinden oynayabilmek için ilgili siteye kayıt oluşturmak gerekir. Oluşturulan kayıt sonrası oyuncu dilediği gibi oyunu oynayabilecektir.

Tombala Oyununda Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Tombala oyunu için seçilecek tombala mekanı güvenilir olmalıdır. Oyuncu için en önemli kriter bu olması gerekir. İster fiziki olarak isterse online üzerinden oynanacak olsun oyunu oynatan mecranın kullanıcılarının güvenini kazanmış olması önemlidir. Aksi taktirde oyuncuların beklenmedik durumlarla karşılaşması mümkündür. Aynı zamanda oyuncuların ilgili terimleri biliyor olması ve oyuna hâkim olması da kazanma olasılıklarını artıracak etkenlerdir.

Tombala Oynamak Yasak Mı?

Eskiden Osmanlı döneminde, tombala oyunu kumar oyunları arasında yer aldığı düşünülerek bir dönem halkın oynaması yasaklanmıştır. Dönemin padişahı oyunun haram olduğu konusunda fetva alarak tüm tombala mekanı olan yerlerin kapatılmasını emretmiştir. Günümüzde tombala oynamak yasak değildir. Fakat tombala oynatacak mekanların oyun oynatma izni olması gerekir.

Kimler Tombala Oynatabilir?

İsteyen herkes yasal izinleri aldıktan sonra tombala mekanı açabilir. Aynı zamanda online olarak tombala oyununu oynatmak da mümkündür. Bu bağlamda yapılması gereken işlemler oyunu oynatmak isteyen kişiler tarafından araştırılmalıdır.

Tombalanın Diğer Oyunlardan Farkı Nelerdir?

Tombala oyunları tombala mekanı adı verilen yerlerde oynanır. Diğer şans oyunlarına göre anlaşılması ve oynanması oldukça kolaydır. Aynı zamanda ekstra bir emek istemeyen oyun oyuncuların keyifli vakit geçirmelerini de sağlar.

Online Tombala Kimlerle Oynanır?

Online olarak oynanacak tombala oyunu online tombala mekanı içerisinde oynanır. Oyuncular rast gele eşleşebileceği gibi tanıdık insanların bir araya gelmeleri ile de oynanabilir. Genellikle akıllı sistem üzerinde programlanmış oyun oyuncuları rast gele atar.

Tombala Oynamak Günah Mı?

Tombala mekanı açmak ya da tombala oynamanın günah olup olmaması inançlara göre değişir. Hristiyanlık ya da Yahudilik için oyunun oynanması günah değildir. İslam dini açısından karşılığı alınan her türlü oyun kumar kabul edilir ve oynanması caiz değildir.

Tombala Oyunu Nasıl Çıktı?

Tombala oyununun nasıl çıktığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla beraber, insanların güzel vakitler geçirmesi ve karşılığında bir kazanç elde edebilmesi adına tombala mekanı açıldığı bilinir.

Tombala Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Çocukların rahatlıkla oynayabilecekleri eğitici tombalalar üretilmiştir. Bu tombalalar tombala mekanı ihtiyacı duyulmadan evlerde ya da okullarda oynanabilir. Oyunun temel amacı çocuğa eğlenerek birtakım bilgileri aktarmaktır.

Çocuklar İçin Tombala Çeşitleri Nelerdir?

Çocukların tombala oyununu oynayabilmeli için yetişkinler tombala mekanı oluşturabilir. Oyun çeşitleri rakamları öğretmek amaçlı, ayları öğretmek amaçlı ya da meyveleri öğretmek amaçlı olabilir.