Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala Nasıl Oynanır Eğlenmek amaçlı oynanan tombala geçmişten günümüze gelen oyunlar arasında yer alır. Tombala yılbaşı günlerine özel bir oyun olarak görülse de her zaman oynanabilir oyunlar içerisinde yer alır. 

Tombala Nasıl Oynanır
Tombala Nasıl Oynanır

Kaç Kişi İle Tombala Oynanır 

Tombala oyunları en az 2 kişi ile oynanır. En az iki kişi ile oynanabildiği gibi kişi sayısı üç, dört, beş gibi de artarak oynanır. Ancak kişi sayısı arttıkça oyun zaman açısından daha kısa sürede biter. 

Tombala Oyun Malzemeleri Nelerdir 

Tombala oyunu ödül konularak oynandığı gibi ödülsüz de oynanabilir. İsteğe göre çinko veya tombala sınırı konulan oyunda kazanan sayısı artar. Bu şekilde ödül bir yerine bir kaç kişiye pay edilir. Bir tombala oyununu satın aldığınızda içerisinde 

  • 90 sayısına kadar sıralı olan ufak zarlar bulunur. Sayılar zarların ön ve arka yüzünde yer alır. Zarların tamamı tek renk olup siyah, kahve, lacivert, gri gibi koyu renkli zarlardan oluşur. 
  • Bu zarların kaybolmaması için özel yapılmış sağlam ve dayanıklı bir bez poşet bulunur. Bu poşetin ağzı büzgülü olur. Bu poşete konulan zarlar tek tek çekilir . 
  • Kartlar. Dikdörtgen şeklinde olan kartlar da tek renkli olup kişinin tercihine bırakılır. (uğurlu rengi olanlar renk seçimini ona göre yapar) 
  • Zarları bir arada tutacak kutu. 
  • Tombala ürünün orjinal kutusu içerisinde yer alır. 
  • Ayrıca 
  • Oyuncu sayısı fazla ise sayıları kartlarda belirlemek için kağıt parçaları gerekir. 

Çok aparatı olmayan ve toplamda 4 parçadan oluşan tombala zaman geçirmek için ideal bir oyundur. Ailecek, eş ve dostlarla her daim oynanabilecek eğlenceli ve basit bir oyundur. Oyunu öğrenmek için sayıları bilmek yeterlidir. 

Oyunun Başlama ve Bitişi 

Tombala oyununu oynamak için iki kişi üzerinden örneklendirme yaparsak, öncelikle oyunculardan biri hem yönetici hem de zarları çekecek kişi olarak belirlenir. Belirlenen bu aşama sonrası oyunun çinko olarak mı yoksa sadece tombala olacağı görüşünde ortak karar verilir. Daha sonraki aşamada isteğe bağlı ortaya ödül konulur. Son aşama kişinin kendine belirleyeceği kart olur. Bu ön hazırlıklar yapıldıktan sonra 90 adet zarın tamamı yönetici olarak belirlenen kişi tarafından bez poşete atılır. Yönetici kişi zar poşetini her defasında sallayarak eline gelen zarı alır ve üzerindeki numarayı okur. Zar çekilen numara kartlarda var ise kişi zarı alır ve kartta yazılı sayının üzerine koyar, kartlarda ilgili sayı yok ise zar ortadaki boş kutuya bırakılır. Oyun kartlar üzerindeki sayıların tamamını bulan kişi tarafından kazanılır ve ödül ona verilir. 

Oyun her bitişten sonra isteğe bağlı olarak devam eder. 

Tombala Nasıl Olur 

Tombala oyununda bazı terimler karşımıza çıkar. Birinci terim tombala oyunun ismi olup ve sürekli duyulan tombala terimidir. İkinci terim ise çinko olup tombala kartta bulunan tüm sayıların çekilen zarlarla eşleştirilmesi ve açık sayının kalmaması anlamını ifade eder. Zar ve kartlar da tombala oyununda yer alan terimlerdir. Tombala yapıp oyunu bitirmek için kart üzerindeki tüm sayıları bulmak gerekir. Sayıların tamamı çıkan kart oyuncu tombala diyerek oyunu bitirir. Sonra zarlar ve sayılar eşleştirilir sonuç doğru ise kazanan ödülü alır. 

Çinko Nasıl Olur 

Tombala oyununda sıklıkla karşılaşılan ikinci terim olan çinko ise, oyunun başından kararlaştırılır ve ödül de ona göre pay edilir. Zarlar çekilip ve kartların sıralamalarından birinin tamamını kapatır ise kazanan çinko diye bağırır. Bu birinci çinko diye adlandırılır ve kartta alt, orta yada üst sıralamanın her hangi birinde olması yeterlidir. Kontrol sonrası ödül hak edene verilir. İkinci çinko olması için ise kart sıralamasının en az iki sırasının zarla kapatılmasını gerektirir. Yine aynı şekilde işlem devam eder. Bir ve ikinci çinko sonrası ise karttaki sayıların tamamını bulan oyuncu tombala der ve oyun biter. Büyük ödülü tombala yapan kazanır. 

Eğlenceli Bir Oyun 

Eğlenceli oyunlar arasında yer alan tombala özellikle yılbaşı gecelerinin en sevilen oyunları arasında yer alır. Arkadaş gurupları içerisinde de çok sevilen oyun zararsız oyunlar içerisinde yer alır. 

Oynamak İçin Tombalanız Var Mı? 

2021 yılının sonlarına yaklaşıldığı bugünlerde yılbaşında güzel ve eğlenceli, vakit geçirmek isteyenler için tombalanız yok ise tombala almanız önerilir. Tombala her yaş için dikkat geliştiren bir oyundur.