Tombala Oyunu

Tombala Oyunu Dünya genelinde en fazla bilinen oyunlardan biri olan tombala yediden yetmişe hemen her yaştan kişiler tarafından oynanır. Bu oyuna tombala dışında Bingo da denilir. Oyunun son derece popüler olmasının sebebi ise, kafa karıştıracak kurallarının olmamasıdır. Oyunda üzerinde, numaralar olan kartlar, oyunculara dağıtılır.  

Bir kişi de 1’den 90’a kadar sayıları çeker. Çekilen sayılarla, karttaki sayıların uyuşması gerekir. Tombala oyunuyla alakalı detaylı bir anlatımdan önce, konu hakkında merak edilen başka başlıkları da açıklamayı uygun buluyoruz. Tombala oyunu hangi ülkelerde oynanır? Tombala çeşitleri nelerdir? Türkiye’de tombala ne zamandır oynanıyor? Bu soruların tamamına makalemizde yanıt veriyor olacağız. 

Tombala Oyunu
Tombala Oyunu

Tombala Hangi Ülkelerde Oynanıyor?   

Tombala oyunu ya da bingo, farklı kültüre sahip birçok ülkede oynanıyor. Öncelikle, Tombala kelimesinin İtalyanca, “Tombola” kelimesinden dilimize uyarlandığını söylemekte fayda var. Bu oyun, İtalya’nın güney bölgesinde, yaygın olarak oynanıyordu.  

İnsanlar, hayır yapmak ya da birikim sağlamak adına tombala oyunu ile kazançlarını arttırmayı amaçlamışlardır. Ancak, bu oyunun sadece İtalya’da oynandığını düşünmek hata olur. Tombala oyunu, İngiltere’de epey zaman çocuk oyunu olarak görülüyordu.  

Bir süre sonra yetişkinler de bu oyunu oynamaya başladılar. Dünyanın uzak bir köşesinde yer alan Avustralya, tombala oyununa ilgi gösteren bir diğer ülkedir. Aynı şekilde, ABD‘de tombala çok fazla ilgi görüyor. Bugün dünyanın hemen her ülkesinde ve hemen her yaştan insan, tombala oyunuyla eğleniyor. 

Türkiye’de Tombala Oyunu 

Türkiye’de 7’den 70’e herkesin bildiği bir oyun varsa, o da kesinlikle tombaladır. Aile, bir araya geldiğinde, anne, baba, torun hep beraber, tombala oynayarak iyi vakit geçirebiliyorlar. Özellikle, yılbaşı geceleri, ülkemizde adeta tombala oyunuyla özdeşleşmiştir. Anlatılanlara göre, tombala Türkiye’ye ilk olarak mütareke döneminde gelmiştir.  

Bu oyun, o dönemde kahvehanelerde azınlıklar tarafından oynanmaya başlanmış ve zamanla, Türklerin de ilgisini çekmiştir. Bugün, tombala, yılbaşı gecelerinin eğlencesi olmaya devam ediyor. Buna ek olarak ülkemizde, tombala oynanan başka mekanlar da var. Bununla beraber, sanal tombala, tombala oynamak isteyenlere, eşsiz bir heyecan yaşatıyor. Böylelikle, özellikle, gençler, online ortamda tombala oynayarak, hem eğleniyor hem de kazanıyorlar. 

Tombala Oyunu Nasıl Oynanır? 

Tombala oyunu için öncelikle gerekli olan araçları sıralamakla başlayalım; 

 • 24 veya 30 adet dikdörtgen biçimli kart 
 • Siyah ve içi görünmeyen kese 
 • 1’den 90’a kadar sayılar 

1’den 90’a kadar sayılar, siyah kesenin içine konur. Bir kişi, sırayla, keseden numara çeker ve numarayı yüksek sesle söyler. Oyuncular, kartlarını kontrol ederler. Açıklanan sayıyı, kartında gören oyuncu, o numarayı bir kağıtla kapatır. Kartta, 3 satır vardır.  

Oyuncu, bir satırdaki, sayıların hepsini bulursa, bu, birinci çinko olur. Bunun ardından, ikinci satırdaki sayıların hepsini bulursa, ikinci çinko ve son olarak üçüncü çinko ve tombala olur. İşte, tombala oyunu şansına güvenen herkesin kolaylıkla yer alabileceği, basit bir oyundur. Popüler olmasının temel sebebi budur dersek, sanırım abartmış olmayız. 

Tombala Oyunu Hangi Ortamlarda Oynanır? 

Tombala, insanların bir arada ve yoğun olarak bulunduğu ortamlarda oynanır. Bunlar; 

 • Fuarlar 
 • Karnavallar 
 • Piknikler 
 • Festivaller 

Tombala oyunu, bu gibi ortamlarda, şanslı kişinin bir ödül kazanması için düzenlenir. Oyun sayesinde, söz konusu etkinliğe olan ilgi de artar. Bu oyun hem daha ucuz hem de herkes tarafından bilindiği için çokça tercih edilir. 

Tombala Oyunu Nerelerde Var 

Tombala, farklı ortamlarda oynanıyor. 

 • Kahvehaneler 
 • Eğlence mekanları 
 • Sanal Casinolar 

İnsanlar, tombala oynamak istediklerinde bunun için birçok alternatif vardır. Kişilerin yapması gereken nerede oynamak istediklerine karar vermektir. 

Tombala Çeşitleri 

Tombala, birçok farklı ülkede oynandığı için farklı türlerinin olması gayet normaldir. Tombala oyununda “çinko” en önemli unsurdur. Oyuncu, çinko yaptığında bunu yüksek sesle söylemek zorundadır. Oyunun temel özelliği hep aynıdır ama yine de bazı çeşitleri vardır; 

 • 70 toplu tombala 
 • 80 toplu tombala 
 • 90 toplu tombala 
 • Tekli tombala 
 • Turbo tombala 

Tombala çeşitleri bunlardır. Oyun, numaraların sayısına göre veya oyuncu sayısına göre çeşitleniyor. Buna göre, 70, 80 veya 90 numarayla oynanabiliyor. Buna ek olarak, Tekli tombala ve Turbo tombala ise, oyuncu sayısına göre ayrılıyor. Bunlarla beraber, tombala oyununda kurallar asla değişmiyor. Çinko yapmak, ardından ikinci çinko yapmak ve tombala yaparak kazanmak gerekiyor.